نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان به روایت تصویر

نخستین حضور مصطفی سالاری در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان با حضور دکتر محمدباقر نوبخت، معاون ریاست محترم جمهر و رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور.

به گزارش گیل اورنگ: صبح امروز نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان با حضور دکتر محمدباقر نوبخت و مصطفی سالاری در سالن اجتماعات الغدیر استانداری گیلان برگزار شد.

در این نشست دکتر محمد باقر نوبخت با اشاره به مشکلات مطرح شده استان گیلان بیان داشت: مجموعه مدیران عالی و ستادی کشور هم قسم شده اند مشکلات مردم را حل کنند و باید اقدامات بیشتر با منابع محدود صورت گیرد.

دکتر نوبخت اعلام کرد: از ۸ درصد رشد متوسط سالانه توسعه کشور ۲٫۵ درصد از محل افزایش بهره وری حاصل می شود و ۵٫۵ درصد از سرمایه گذاری جدید است.

وی با اشاره به وضعیت  کشور در سال ۹۲ ابراز داشت: در سال ۹۲ میزان صادرات نفت ایران از ۲٫۵ میلیون بشکه نفتبه یک میلیون بشکه نفت در روز کاهش یافته بود.

دکتر نوبخت ادامه داد: بدخواهان ملت به دنبال این بود صادرات نفت ایران به ۲۰۰ هزار بشکه در روز برسد ولی با همفکری و تشخیص درست این روند را عوض کردیم و اکنون به طور متوسط می توانیم ۲ میلیون و ۶۳۸ هزار بشکه نفت در روز صادر کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بیان داشت: اکنون قیمت هر بشکه نفت به نصف قیمت سال ۹۲ رسیده است و قیمت هر بشکه نفت در سال ۹۲ حدود ۱۰۴ دلار بود ولی اکنون ۴۷ تا ۴۸ دلار کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه سهم نفت در منابع از ۴۶ درصد به ۲۶ درصد کاهش یافته است گفت: منابع نفتی ما حدود ۱۵ واحد درصد کاهش یافته است.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: سقف مالیات ها را از ۳۳ درصد تا ۳۶ درصد در کل منابع افزایش دادیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور مطرح کرد: در کنار نفت و مالیات با توافق مجلس منبع دیگری به نام اوراق مالی تعریف کردیم و سال گذشته ۴۰ هزار میلیارد تومان از بدهکاری های دولت به پیمانکاران با اوراق مالی تسویه شد و امسال اوراق مالی ۱۷٫۵ درصد سود برای پیمانکاران دارد.

وی از تحقق ۹۶ درصدی بودجه کشور در سال گذشته خبر داد و گفت: در سال ۹۲ بودجه عمرانی کشور ۲۲ هزار میلیارد تومان بود و این مقدار درسال گذشته به ۴۲ هزار میلیارد تومان رسید و رشد ۹۰ درصدی داشت.

دکتر نوبخت اذعان داشت: در سال ۹۲ خرید تضمینی گندم دولت ۴ هزار میلیارد تومان بود و اکنون این مقدار به ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور تصریح کرد: ۶۶ هزار پروژه نصفه نیمه،کلنگ زده و صل الله محمد گفته از دولت های گذشته روی دست ما ماند و اوراق مالی توانست مقداری از آنها را جبران کند.

دکتر نوبخت بیان کرد: با توجه به منابع مالی محدود باید اولویت بندی پروژه ها صورت گیرد.

معاون رئیس جمهور از افتتاح راه آهن کرمانشاه در دو هفته آینده خبر داد و گفت: راه آهن همدان،ارومیه،رشت-قزوین و در کنار آن انزلی و آستارا و میانه در دستور کار دولت قرار دارد.

نوبخت به اهمیت شبکه ریلی کریدور شمال جنوب تأکید کرد و گفت: برخی راه‌آهن‌ها دونقطه را به هم وصل می‌کنند اما اهمیت هیچ‌کدام به‌اندازه کریدور شمال، جنوب نمی‌رسد.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور از افتتاح راه‌آهن قزوین رشت تا پایان سال ۹۶ خبر داد و گفت: همه باید کمک کنند تا ریل‌گذاری راه‌آهن تسریع شود و نمایندگان مجلس و مدیران شهرستان‌ها نیز باید در راستای استملاک و آزادسازی مسیرهای ریل تلاش‌های مضاعف داشته باشند.

سخنگوی دولت با اعلام اینکه بزرگ‌ترین پروژه ریلی کشور هم‌اکنون در مسیر قزوین رشت در حال رقم خوردن است، گفت: هیچ‌یک از همکاران ما در دولت مانع از تسریع احداث راه‌آهن نیستند و همه بر تعجیل در ساخت آن اهتمام و انسجام دارند.

پایگاه خبری و تحلیلی گیل اورنگ