مهندس مجتبی حراتی کارشناس ارشد مهندسی زلزله از دانشگاه صنعتی شریف در مصاحبه اختصاصی با گیل اورنگ بیان نمود، خرابی نما بعلت تغییرشکل های برشی در سیستم های قاب خمشی که دریفت قابل توجهی را به طبقات پایین تحمیل میکند به وقوع پیوست.

تخریب سیستم های قاب خمشی نیز معمولا به علت تشدید این تغییر شکل های برشی تحت اثر عامل وزن (P-delta) صورت میگرد و بلوک صلب (طبقاتی در شکل بالا که نمای سالمی دارند) بصورت اثر وزن به تیر ها و ستون های طبقات پایینی دریفت تحمیل میکنند و دریفت تحمیل شده را تحت اثر بارگذاری دینامیکی با اثر وزن خود تشدید میکنند و در صورت ادامه این روند، تخریب محتمل خواهد بود

سیستم قاب خمشی :

سیستم قاب خمشی مجموعه ای از تیرها و ستون ها و اتصالات صلب را شامل می شود که به طور همزمان نیروهای جانبی و ثقلی را تحمل می کنند.

در این سیستم چون هیچ عضو اضافی(مثل مهاربند یا دیوار برشی) وجود ندارد، که در برابر تغییرشکل های جانبی مقاومت کند، بنابراین سازه از شکل پذیری بالایی

برخوردار است؛ به عبارتی در صورت وارد شدن نیروهای جانبی، قاب سازه مشابه موم در برابر این نیروها تغییرشکل داده و بدین ترتیب مانع از خرابی ساختمان می شود.

ویژگی های سیستم قاب خمشی ما را ملزم می کند، اتصالات پیچیده و صلبی برای این سیستم در نظر بگیریم تا در هنگام وارد شدن بار جانبی، شکل پذیری این سیستم را کنترل کرده و از جدا شدن اعضا به دلیل تغییرشکل ­های جانبی جلوگیری کند.

به بیان ساده اعضای سیستم قاب خمشی شکل پذیرند و اتصالات سخت می باشند در نتیجه عملکردهای مکملی را در برابر بارهای جانبی خواهند داشت.

اما سوال اینجاس که آیا این سیستم به درستی پیاده سازی شد یا خیر؟

عدم اجرای درست این سیستم احتمال تخریب ساختمان را در زمان زلزله چند برابر میکند و اجرای درست ان احتمال تخریب را کاهش میدهد .

هشدار : مدیران گیلانی قبل از حادثه هوشیار باشند و وضعیت ساختمان های مسکن مهر رشت را هرچه سریع تر مورد بررسی قرار دهند

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری و تحلیلی گیل اورنگ